Aster alpejski - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Aster alpejski

Turystyka Jedną z roślin występujących w Tatrach jest aster alpejski. Jest on przedstawicielem rodziny astrowatych. Oczywiście, w naturalnych warunkach występuje nie tylko w naszym kraju (i nie tylko w Tatrach, ale także w Pieninach), ale również i w innych pasmach górskich występujących na kontynencie europejskim. Ponadto bardzo często aster alpejski jest wykorzystywany w charakterze ozdobnym w ogródkach skalnych. W tatrach rośnie do wysokości wynoszących niemalże dwa tysiące metrów ponad poziomem morza, natomiast w Alpach wysokość ta jest dwukrotnie wyższa. Wysokość łodygi tej rośliny mieści się w przedziale pomiędzy piętnastoma centymetrami a czterdziestoma. Kwiaty zbierają się w koszyczki oraz odznaczają się kolorem fioletowym. Jest to roślina zaliczana do wiatrosiewnych. Jest ciepłolubną byliną. Zdecydowanie preferuje wapienne podłoża. Lubi stanowiska nasłonecznione, ewentualnie delikatnie zacienione. Jej owocem są niełupki z kielichowym puchem. Kwiaty astra dzielą się na męskie oraz żeńskie.

Babka górska

Babka górska to kolejna przedstawicielka tatrzańskiej flory. Przynależy ona do rodziny babkowatych. Występuje w warunkach naturalnych nie tylko w Tatrach, ale również i w wielu innych pasmach górskich znajdujących się na kontynencie europejskim, między innymi w Alpach. Pamiętać przy tej okazji trzeba, że na wszystkich stanowiskach swojego występowania roślina ta należy do rzadkości. Co więcej, zarówno w skali polskiej, jak i globalnej, zaliczana jest do gatunków, którym w stanie dzikim grozi zagłada. Łodyga babki górskiej osiąga wysokość mieszczącą się pomiędzy pięcioma centymetrami a piętnastoma. Jest ona gruba i nie ma na niej liści. Liście natomiast są tylko i wyłącznie różyczkowe. Owocem jest torebka mająca długość do maksymalnie pięciu milimetrów. Jest to typowa, wysokogórska roślina. Czas jej kwitnienia przypada na okres pomiędzy miesiącami lipcem a sierpniem, nie jest zatem długi. Zazwyczaj spotkać ja można na glebach zasobnych w wapń, chociaż nie jest to oczywiście żadną regułą.

Brodawnik tatrzański

Brodawnik tatrzański jest rośliną, która – jak sama nazwa zresztą sugeruje – występuje w naszym kraju w Tatrach. Nigdzie indziej poza tym pasmem górskim u nas nie rośnie. Jest pospolitą rośliną. Reprezentuje rodzinę astrowatych. Generalnie rzecz biorąc, rośnie w Karpatach – uznawana jest zresztą za karpacki endemit. Wysokość jej łodygi mieści się w przedziale pomiędzy trzema centymetrami a dwudziestoma. Nie ma na niej liści, ponadto nie jest ona rozgałęziona. Jeżeli chodzi o liście, to pod względem morfologicznym są one bardzo zróżnicowane. Niektóre spośród nich przypominają liście mniszka lekarskiego. Wszystkie mają ogólnie kolor ciemnej zieleni i są raczej tęgie. Kwiaty tej rośliny zebrane są w koszyczek. Jest on pojedynczy oraz podniesiony. Odznaczają się one żółtą barwą. Brodawnik tatrzański jest byliną. Czas jego kwitnienia przypada na okres pomiędzy miesiącami lipcem oraz sierpniem. Nasiona tej rośliny roznosi wiatr. Jej owocem zaś jest niełupka o długości około siedmiu milimetrów.


Tagi: roślina, kwiaty, flora
Katalog podstron