Bezpieczeństwo - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Bezpieczeństwo

W każdej sytuacji mogą się nam zdarzyć przypadki nieprzyjemne i niebezpieczne, a według ogółu szczególnie podróż autostopem jest źródłem wielu tego typu sytuacji (choć jest to nie do końca słuszna opinia), dlatego należy wiedzieć, jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić. Oczywiście nawet tak przyjemna rzecz jak autostop wymaga od nas zdrowego rozsądku. Szczególnie dziewczyny i młode kobiety muszą uważać, bo nawet przyjaźnie wyglądający pan nie zawsze ma przyjazne zamiary. Mimo to ze spokojnym sumieniem można stwierdzić, że co najmniej 99% ludzi jest godnych zaufania, a wszelkie nieprzyjemne sytuacja są po prostu nagłośnione przez media. Jeśli jednak chcemy się czuć pewnie, dobrze mieć pod ręką na przykład gaz pieprzowy i telefon komórkowy, z którego szybko można zadzwonić na numer alarmowy. A już zdecydowanie nasze bezpieczeństwo zwiększy druga osoba. Dlatego warto podróżować parami (ponoć pary mieszane są szczególnie dobrze postrzegane). Aby uchronić się przed kradzieżą warto zapamiętać kilka wskazówek: nigdy nie wsadzamy plecaka do bagażnika, cenne przedmioty nosimy przy sobie, a już na pewno na wszelki wypadek w trudno dostępnym miejscu chowamy tyle pieniędzy, żeby starczyło na powrót do domu. Ale nieprzyjemne incydenty są naprawdę bardzo rzadkie, a przy minimum zdrowego rozsądku można przeżyć niezapomniane przygody.

W Internecie jest wiele stron, na których można się dowiedzieć nieco więcej o tej nietypowej formie podróżowania, jaką jest autostop. Można poczytać wiele relacji z przeróżnych wypraw, zaczerpnąć nieco wiedzy od doświadczonych podróżników, podyskutować na forum, a nawet złapać stopa! Tak, tak, to nie żart! Na stronie www.autostop.com.pl znajdziemy oferty kierowców (czy ktoś nie chciałby się zabrać z Warszawy do Lublina?) oraz pytania autostopowiczów (nie jedzie przypadkiem ktoś w grudniu do Paryża?). Jak widać autostop jest ponadczasowy, przeżywa metamorfozy i potrafi się dostosować, do panujących czasów, co tylko ułatwia życie oszczędnych podróżników. Inne ciekawe i pomocne strony na temat łapania okazji znajdziemy pod adresem: www.autostop.net.pl, www.autostopem.net, www.nastopa.pl, www.stopem.pl. Jeśli kogoś interesuje wieloaspektowe (w tym naukowe) podejście do kwestii autostopu, chciałby też się dowiedzieć jak to wyglądało za czasów PRL-u, zainteresuje go pewnie książka pod redakcją Jakuba Czupryńskiego pt. "Autostop polski. PRL i współczesność".

Na wstępie zastanówmy się czy w ogóle w jakichś filmach został zawarty motyw autostopu. Jeśli podejdziemy do tematu psychologicznie, to taki właśnie motyw został zawarty w wielu filmach opowiadający o życiu, o zmaganiu się z trudnościami, i tym podobne. Jednakże tutaj bardziej by nas interesował bezpośredni przykład jak i przekład formy podróżowania jaką jest autostop która została wykorzystana w filmie Najlepszym moim zdaniem tematem jest Eurotrip. Dwóch bardzo dobrych przyjaciół mieszkających w Stanach Zjednoczonych, w Ohio, postanawia wyruszyć do Europy, a konkretnie do Niemiec w celu odnalezienia dziewczyny którą jeden z nich bardzo źle potraktował, z resztą poprzez błędną namowę jego przyjaciela. Niestety mają oni bardzo słabe rozeznanie o Europie, myślą że to bardzo mała przestrzeń, co określa ich stwierdzenie "Paryż to przedmieścia Berlina". Z braku pieniędzy zatrudniają się jako kurierzy lecący do Londynu, tam na miejscu poznają kibiców Manchesteru united, gdzie po dość mocnej libacji, budzą się w autobusie, którym podążają wraz z świeżo zapoznanymi kibicami do Paryża. Następnie przypadkiem trafiają do Holandii gdzie przeżywają dziwne historie, następnie z kolei zamiast do Berlina trafiają do Bratysławy, która jest ukazana jako mocno zacofane i niechlujne miasto. Ostatecznie trafiają do Berlina a później do Waszyngtonu, i wracają, już samolotem do domu.


Tagi: miejsce, turystyka, zdrowie
Katalog podstron