Biblioteka Raczyńskich - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Biblioteka Raczyńskich

Kraje miasta i społeczności Budynek, w którym znajduje się biblioteka powstawał od 1822 do 1829 roku. Elewacja budowli jest niezwykle interesująca i przyciąga wzrok, gdyż tworzy ją 12 par żeliwnych kolumn w stylu korynckim. Biblioteka Raczyńskich, której założycielem był Edward Raczyński była pierwszym w kraju budynkiem, który został postawiony wyłącznie na cele biblioteczne. Gdy Poznań znajdował się pod zaborem ruskim, wówczas biblioteka była symbolem polskiej kultury. Podczas drugiej wojny światowej najcenniejsze zbiory biblioteczne przewiezione zostały do Obrzycka, czyli do posiadłości Józefa Aleksandra Raczyńskiego. Były to przede wszystkim cenne rękopisy, starodruki oraz inkunabuły. W 1945 roku biblioteka została całkowicie zniszczone, a wraz z nią pozostawione na czas wojny fragmenty zbiorów. Instytucja została odbudowana w latach 50-tych XX wieku. Obecnie nosi nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Edwarda Raczyńskiego. Jest to druga pod względem wielkości biblioteka w kraju. Najcenniejszym zbiorami są rękopisy, których jest ponad 9 tysięcy.

Central Park to jedno z bardziej znanych miejsc w Nowym Jorku. Jest to tutejszy park miejski. Zlokalizowany jest w samym środku dzielnicy Manhattan. Jego powierzchnia wynosi trzysta czterdzieści jeden hektarów. Historia tego miejsca sięga lat pięćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Dla miejskich władz teren ten był wówczas prawdziwą solą w oku. Nie było tam w zasadzie niczego, poza niedużą osadą, w której mieszkali przede wszystkim Murzyni - zbiegli niewolnicy. Ogłoszono zatem konkurs na projekt parku. Zwyciężyła praca zatytułowana "The Greensward Plan", której autorami byli Calvert Vaux's oraz Frederic Law Olmsted. Prace przy budowie zajęły łącznie piętnaście lat, a zatrudniono do tego robotników w liczbie niemalże dwudziestu tysięcy. Największym problemem okazało się osuszanie terenu. Nawieziono tutaj ogromne ilości ziemi i zasadzono mnóstwo drzew - na dzień dzisiejszy ich liczba szacowana jest na dwadzieścia sześć tysięcy okazów. Central Park jest jednym z ulubionych miejsc nowojorczyków.

Times Square to jeden z najsłynniejszych placów, jakie znajdują się w Nowym Jorku. To miejsce cieszące się już niejako mianem kultowego, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Times Square uważany jest za najważniejszy na świecie ośrodek handlu oraz mody. Tym, z czego jeszcze słynie, jest przeogromna ilość rozmaitych świateł. Uwagę zwraca tu całe mnóstwo podświetlanych neonami napisów, spośród których niewątpliwie najsłynniejszy jest NASDAQ - firma wydała przeszło dwa miliony dolarów, ażeby właśnie na tym placu wydzierżawić miejsce, by tenże napis tam umieścić. Bardzo często Times Square pojawia się w rozmaitych filmach - Amerykanie lubią właśnie tutaj kręcić rozmaite sceny do swoich produkcji. Przykładem może być w tym miejscu kasowy hit zatytułowany "Kevin sam w Nowym Jorku". Swoje siedziby mają tutaj tak znane korporacje jak dla przykładu MTV Networks, Lehman Brothers, The New York Times Company oraz Morgan Stanley. Każdy, kto przyjeżdża do NY chce zobaczyć ten plac.


Tagi: kraj, wojna, nauka
Katalog podstron