Budapeszt – stolica węgierskiej turystyki - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Budapeszt – stolica węgierskiej turystyki

Turystyka Węgry ie są uważane za kraj wybitnie turystyczny. Zdecydowanie bardziej wolimy greckie Ateny, całe Włochy, Chorwację, Hiszpanię, Anglię, Francję i Skandynawię. W tym wszystkim Madziarzy mogą czuć się poszkodowani, bo to przecież kraj bardzo piękny. Może nie tam bardzo rozwinięty w infrastrukturze turystycznej, ale na pewno przyjazny wszystkim tym, którzy swoje wakacje postanowią spędzić w tamtym zakątku świata. My bliżej postaramy się przedstawić stolicę Węgier – Budapeszt. To piękne miasto, jego zabytki potrafią urzekać tak samo, jak starożytne budowle. Mają też bogatą historię. Przecież Węgry to niegdyś Rzymskie Cesarstwo. Do dziś dzień są na to dowody w postaci budowli i ich ruin. W samym Budapeszcie mamy wszak słynne Aquincum, czyli pozostałości po mieście starożytnych Rzymian. Nie ma tam dobrze zachowanych ruin, wszak klimat Węgier jest zupełnie inny niż włoski, i dlatego budynki starożytne nie „zakonserwowały” się tak, jakbyśmy tego sobie wszyscy życzyli. Nie mniej legendarne miejsce przyciąga cale rzesze turystów, nawet tych z Włoch.

Co warto zobaczyć jeszcze w tym pięknym mieście? Na pewno warto wstąpić choć na chwile do gotyckiego kościoła Macieja. To miejsce niezwykle ważne dla samych Węgrów, tam bowiem koronowano władców Węgier. Przy tym to wspaniała świątynia z wieloma starymi i niezwykle wartościowymi dziełami sztuki. Na pewno żaden turysta nie wyjdzie z tej świątyni rozczarowany. Imponująco przedstawia się osmańskie mauzoleum Gül Baby pochodzące z XVI wieku. Przypomina ono krwawe czasy, kiedy to Węgry były często napadane i okupowane przez Turków. W związku z tamtymi czasami będziemy mieli do dyspozycji jeszcze dwa kolejne zabytki, bardzo znane miejsca w samym Budapeszcie. To łaźnia turecka (jej powstanie datuje się na XVI wiek) oraz muzea mieszczące się na zamku królewskim. Owe muzea zawierają wiele cennych i unikatowych eksponatów z czasów wielkich wojen Węgrów z tureckim najeźdźcą.

Na pewno swoje krotki „turystyczne” warto też zwrócić ku największej w Europie synagodze. Na każdej mapie – przewodniku po Budapeszcie bez problemów odnajdziemy to miejsce. To niesamowita budowla, mieszanka wielu stylów w architekturze. Trochę chrześcijańskich naleciałości, ale w wymiarze cerkiewno-słowiańskim. Do tego wszystkiego dochodzą drobne, niemalże niewidoczne elementy orientalnej sztuki tureckiej. To niesamowite połączenie sprawia, że Wielka Synagoga to obiekt, obok którego nie da się przejść obojętnie i beznamiętnie. Dobrze jest zaplanować sobie wizytę w Muzeum Sztuk Pięknych. Tam na ścianach galerii odnajdziemy wiele znakomitych obrazów najbardziej znanych i ciągnionych w świecie artystów. Na pewno sam w sobie Budapeszt to ogromnie fascynujące miasto. Zupełnie inne od tych, do jakich przywykliśmy na naszych turystycznych szlakach. Inne, nie znaczy gorsze. O nie – wręcz przeciwnie. Odważymy się nawet powiedzieć, ze Budapeszt to jedno z najpiękniejszych miejsc na Starym Kontynencie. Miasto, które powinniśmy choć raz w naszym życiu odwiedzić.


Tagi: miasto, sztuka, zabytki
Katalog podstron