Forty u ujścia Świny - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Forty u ujścia Świny

Turystyka Są takie miejsca nad polskim wybrzeżem, które warto odwiedzić nie tylko przez wzgląd na urocze kąpieliska. Takich miejscowości wbrew opinii nie ma zbyt wiele. Nie ukrywajmy – polskie miasteczka i wsie nadmorskie to zazwyczaj schroniska i pensjonaty, ale wartych zwiedzania obiektów jest jak na lekarstwo. Toteż każde z tych miejsc, które ma inną atrakcję niż tylko sama plaża, cieszy się uznaniem w oczach turystów. Jednym z takich miejsc na turystycznej mapie Polski jest Wyspa Wolin, która ma mnóstwo atrakcji. To wspaniały Park Narodowy, rezerwat Żubrów, latarnia orska, liczna zabytki, stare kurhany i wiele innych. Na pewno jest to miejsce, które warto poznać i w którym warto choć raz zaplanować sobie wakacje. W tym wszystkim my ze swojej strony najbardziej zachęcamy do tego, by poznać wszystkie obiekty fortyfikacyjne znajdujące się w Świnoujściu lub jego pobliżu.

To niesamowite budowle, które nawet teraz – po wielu latach robią ogromne wrażenie. Za takie obiekty można uznać dwa forty – Wschodni i Zachodni. Oba wznoszą się u ujścia Świny do Bałtyku. Jeden bronił za czasów pruskich prawego, drugi lewego brzegu. Żaden wróg do świnoujskiego portu wpłynąć nie mógł, ten wszak miał nie lada strażnica. Oba forty na swoim wyposażenie miału ogromne działa, którymi można było zniszczyć nawet małą flotę zbliżająca się do miasta Świnoujście. W samych bazach stacjonowały duże ilości wojska. Same forty powstały w wieku XIX, w okresie międzywojennym jednak zmieniły nieco swoje przeznaczenie. W fortach tych stacjonowali żacy Kriegsmarine. Nieopodal powstała także baza niemieckich okrętów podwodnych – U-Bootów, które miały kontrolować podczas II Wojny Światowej działania na Bałtyku. Oczywiście z kart historii wiemy, że to właśnie ze Świnoujścia bronionego przez forty Zachodni i Wschodni wypłynął do Trójmiasta Schleswig-Holstein, który niedługo rozpoczął II Wojnę Światową. Tutaj też – to jest w Świnoujściu dokonywano wielu eksperymentów z nową bronią okrętową, tutaj także naprawiano uszkodzone podczas walk statki niemieckiej floty. Dziś z przystani U-Bootów niewiele pozostało, w ostatnich miesiącach II Wojny Swiatowej baza okrętów była bowiem dość mocno zbombardowana przez alianckie samoloty i niewiele się do dzisiejszych czasów zachowało fragmentów tej budowli. Nie mniej same forty wciąż dumnie wznoszą się po obu brzegach Świny. Można spojrzeć na morze nie tylko z wież obserwacyjnych fortów, ale można także spokojnie zwiedzać kazamaty, bunkry oraz stanowiska bojowe. W fortach wciąż stoją zabytkowe działa, które niegdyś stanowiły częściowo o sile fortów.

Takie zwiedzanie w Świnoujściu może być wspaniałym przerywnikiem podczas letnich wakacji. Bo nie samą plażą człowiek nad morzem żyje, a i samo opalanie potrafi zmęczyć i znudzić. Cieszyć się jedynie należy, że Świnoujście to miasto, w którym są obiekty warte poznania, obejrzenia. Obiekty, które robią wrażenie i które mają szalenie ciekawą i barwną historię. Jeśli nigdy tam nie byliśmy, to zaplanujmy sobie tam wakacje z całą rodziną.


Tagi: historia, forty, wojna
Katalog podstron