Mnogość życia - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Mnogość życia

Turystyka Na jednym metrze kwadratowym można znaleźć 50 gatunków mrówek. Większość z nich jest nieszkodliwa. Niektóre produkują słaby kwas, służący do obrony. Jednak jeden gatunek mrówek dysponuje szczególnym jadem. Ukąszenie jest tak bolesne, że porównuje się je z postrzałem. Są to mrówki z rodzaju paraponera. Już sto lat temu, wielu podróżnych pisało, co przeżyło po spotkaniu z mrówkami. Mrówki te żyją w koloniach u podstawy drzew. Pod ziemią jest około 400 owadów. Żołnierze rzucają się do obrony gniazda. Jad tej mrówki zawiera neurotoksyny, atakujące system nerwowy, atakuje płuca i serce, co sprawia, że organizm ofiar przestaje funkcjonować. U człowieka może wywołać silną reakcję alergiczną, a nawet szok anafilaktyczny. Ukąszenie tej mrówki różni się od ukąszeń innych mrówek lub osy tym, że ból rozlewa się po całym ciele. Szybkość oddechu i pracy serca wzrasta. Mrówki paraponera przez miliony lat doskonaliły mechanizm służący do obrony gniazda. Siła ukąszenia ma przekonać duże ssaki, że nawet niewielka ilość jadu ma śmiercionośne skutki. Jad ten działa w jeden sposób: wywołuje wyniszczający ból.

W leśnych ciemnościach, z różnych stron, czają się różne zwierzęta. Wiele z nich wygląda wręcz upiornie i może przyprawić o niezły strach. Wiele zwierząt potrafi idealnie maskować się, by być niezauważalnymi w otoczeniu. Ułatwia to im zdobywanie pokarmu, a także są wtedy niewidoczne dla swoich potencjalnych wrogów. Sztuka kamuflażu wśród zwierząt jest niesamowitą umiejętnością. W leśnych strumieniach najłatwiej jest znaleźć boa leśne, albo żyjące na drzewach grzechotniki. Wąż ostrogłowy, gdy chce przestraszyć przeciwnika, przednią część ciała unosi do góry niczym patyk, dodatkowo trzepocze językiem w powietrzu. Jego wygląd do złudzenia przypomina pnącze. W tylnej części pyska ma małe zęby jadowe, którymi może obezwładnić jaszczurkę albo nawet żabę. Jednak jego jad nie jest szkodliwy dla człowieka i nie wyrządziłby mu większej krzywdy. Gdyby ukąsił człowieka, nie wyrządziłby mu większej krzywdy; pozostawiłby po sobie czerwony, piekący ślad. Jednak żadne spotkanie z wężem nie należy do przyjemności dla przeciętnego człowieka.

Dla wielu ludzi, tarantula jest uosobieniem największego koszmaru, tym czasem ten pająk nie ukąsi człowieka, o ile nie wyrządzi mu się krzywdy. Pająki te wyglądają groźnie, ale ich ugryzienie nie jest groźniejsze niż ukąszenie pszczoły. Jednak jednego gatunku pająka, zdecydowanie powinno się unikać: wałesaka brazylijskiego, znany tez jako pająk bananowy. Cieszy się okropną reputacją. Jego ukąszenia są bardzo groźne i wywołują u człowieka przerażające skutki. Pająki nie są zwykle agresywne wobec ludzi, ale wałęsak brazylijski jest wyjątkiem. Posiada największy gruczoł jadowy wśród wszystkich pająków. Zawarty w nim jad może zabić dziecko. Blisko 3 tyś. osób w Brazylii zostaje pokąsanych przez te owady. Ugryzienie bywa śmiertelne i powoduje też skutki uboczne: wielu mężczyzn, ukąszonych przez tego pająka cierpi z powodu niekończących się bolesnych erekcji, co uniemożliwia aktywność seksualną na całe życie. Jad wałęsaka zawiera neurotoksynę, atakującą centralny układ nerwowy, które działają na dwa sposoby: blokują impulsy nerwowe, co powoduje paraliż i zatrzymanie oddechu, albo powodują przeciążenie i załamanie się układu nerwowego. W efekcie dochodzi do rozległych wylewów i pękania naczyń krwionośnych w mózgu. Pojawia się skurcz mięśni, a do krwioobiegu uwalnia się ogromna ilość tlenku azotu, który przekazuje w organizmie informacje o charakterze seksualnym.


Tagi: zwierzęta, krzywda, ludzie
Katalog podstron