Nauka w służbie przyrody - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Nauka w służbie przyrody

Turystyka Uczeni pracują nad tym, aby środowisko naturalne mogło być chronione lub przywrócone do pierwotnego stanu.

Polscy naukowcy stawiają sobie za celu zwiększenie bioróżnorodności poprzez zwiększenie liczby gatunków zagrożonych wymarciem, takich jak żubr. Ponadto bardzo popularne jest zasiedlanie terenów przez zwierzęta wcześniej tam niewystępujące. W Polsce do takich gatunków zalicza się bobra, orła oraz cietrzew. Aby chronić zwierzęta przed śmiercią pod kołami samochodów buduje się specjalne przejścia przebiegające pod drogami, ruchliwym autostradami oraz liniami kolejowymi. Ostatnimi czasy stosuje się metody biotechnologiczne do ochrony środowiska naturalnego. Zazwyczaj jest to tworzenie mikroorganizmów, które unieszkodliwiałyby toksyczne i niebezpieczne dla przyrody substancje. Ma to wiele pozytywnych stron, ponieważ mikroorganizmy są często jedynym i najlepszym rozwiązaniem takich „ekoproblemów”. Ponadto dzięki nim nie ma potrzeby przewożenia odpadów w inne miejsca oraz cały proces może być przeprowadzony w niskich temperaturach i ciśnieniach. Stosuje się także bioutylizacje odpadów z gospodarstw domowych oraz zakładów komunalnych.

Ochrona środowiska w najbliższym otoczeniu Aby chronić przyrodę nie wystarczą nowoczesne technologie i środki. Bardzo ważna jest świadomość społeczeństwa.

Każdy ma wpływ na środowisko. Idąc na zakupy możemy zrezygnować z jednorazówek na rzecz torby oznaczonej znakiem recyklingu, bądź używać jednej lnianej. Codziennie można ograniczać ilość śmieci i je segregować na makulaturę, szkło, plastik oraz baterię. Odpadki biologiczne mogą posłużyć za kompost pod rośliny w ogrodzie. Ograniczenie szkodliwych substancji jest również bardzo ważne. Wybierając proszki bez zbędnych fosforanów i siarczanów, używając farb na bazie wody oraz rezygnując z wypalania odpadów nie zanieczyszczamy powietrza. Oszczędzać trzeba także zużycie energii po przez gaszenie niepotrzebnie zapalonego oświetlenia, uszczelnianie okien i drzwi, prawidłowe utrzymanie instalacji ogrzewającej oraz termostatu w kaloryferach. Ograniczenie zużywanej wody pozwala na oszczędność jej zasobów. Należy zakręcać kran podczas mycia zębów i brudnych naczyń, robić pranie tylko wtedy, gdy zostanie zapełniona cała pralka oraz zamiast kąpieli brać prysznic. Chroniąc środowisko ułatwiamy i ratujemy swoje życie.


Tagi: środowisko, zwierzęta, przyroda
Katalog podstron