Prowansja - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Prowansja

Kraje miasta i społeczności W jednym z prowansalskich miasteczek spoczywa w grobie polski pisarz Witold Gombrowicz. Spędził tam ostatnie lata swojego szacownego życia. Wyjechał tam odpocząć i wyleczyć nadszarpnięte zdrowie, jednak już nie wrócił, mieszkał we wspaniałej willi, gdzie mógł cieszyć się w dobrej atmosfera ostatnimi latami swojego życia. Kolejne sławne miasteczko znajdujące się na osławionym południu Francji to Grasse. Grasse słynne jest z kosmetyków. Kosmetyki tam wytwarzane są rozprowadzane na cały świat. Zwłaszcza perfumy. Jest to bardzo stare miasteczko, znajduje się tam bardzo stara katedra, która liczy sobie obecnie około tysiąc lat. Jest ona niestety przebudowana kilkakrotnie, bo nie uruchomia się prze średniowiecznymi lub późniejszymi pożarami. W tejże katedrze znajdowały się obrazy Rubensa zanim zostały ostatecznie przewiezione do paryskiego muzeum. Miasteczko pełne jest zabytków pochodzących z czasów powstania katedry, jednak sama starówka jest nieco młodsza. Nie jest zbyt czysto, ale jednak efekty wizualne są wspaniałe.

Miasteczka znajdujące się o obrębie Prowansji zachwycają swoją urodą. Znajdują się tam małe grody właściwie zamiast miasteczek, rodem ze średniowiecza. Jeden z nich otoczone jest sadami w orzeszkami piniowymi, miasteczko położone jest na niewielkim wzniesieniu. Każda mniejsza miejscowość na Prowansji jest odwiedzana przez turystów, a to są miejscowości takiej rangi jak w Polsce na przykład Wałbrzych albo jeszcze mniejsze - Kock czy Działdowo. Tam jednak ze względu na ich niezwykłe położenie, wspaniałe widoki i niesamowite warunki klimatyczne a także atrakcyjne dla nas i nieco egzotyczne uprawy miasteczka te traktowane są jak coś pięknego i niezwykłego. Nierzadkim widokiem jest miasteczko położone na wzgórzu, wokół którego rozciąga się potężny masyw górski, a za chwile mamy morze. W Polsce takie widoki niestety są niemożliwe, dlatego chyba tka uwielbiamy Prowansję, jednak nie tylko my. Jest coś unikatowego w prowansalskich terenach. Niektórzy turyści wyruszają na Prowansję jedynie po to, żeby przejechać się samochodem po malowniczych trasach.

Wielu ludzi marzy o wyprowadzeniu się do Prowansji, o tym, z e osiądą tam na stałe. Jednak nie jest to łatwe. Przede wszystkim ze względu na koszt. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe nie może pozwolić sobie na taki koszt, trzeba na to zbierać pieniądze latami. Spowodowane jest to wysokimi kosztami utrzymania się w Francji, ale przede wszystkim tez tym, że grunty w południowej Francji są niezwykle drogie.


Tagi: wspaniałe, francja, widoki
Katalog podstron