Turystyka w prowansji - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Turystyka w prowansji

Kraje miasta i społeczności Prowansję najlepiej jest zwiedzać wiosną, bo wszystkie prowansalskie miasteczka wtedy są mało zatłoczone turystami, mieszkańcy Prowansji raczej zajęci są codziennym życiem. Wszelkie bary i knajpy nie mają wtedy dochodu, ale miejscowi, którzy je prowadzą ,uprawiają swoje zioła, które później sprzedają, albo pomidory czy inne warzywa. Jest to typowo rolniczy region, a jednak co jakiś czas pojawiają nam się na mapie,kiedy tam jedziemy miasteczka, których nazwa jest nam bardzo znana, na przykład z warszawskiej zachęty, gdzie są wystawione dzieła artystów, którzy tworzyli właśnie w tych prowansalskich miasteczkach, gdzie mogli znaleźć wytchnienie i rozwijali swoją twórczość. Najbardziej średniowieczne miasteczko, które klimatem właśnie nadal przypomina stare czasy Średniowiecza, to Saint-Paul-de-Vence. Poziom, na jakim utrzymano kilkusetletnie, prawie tysiącletnie uliczki, jest zdumiewający. Znajduje się ono na pewnym wzgórzu, wokół roztaczają się stare średniowieczne mury.. Miejscowości ościenne są już bardziej zagrożone przez turystów, tabuny ich przetaczają się prze przeładowane samochodami uliczki.

Kiedy przeglądamy mapę południowej Francji, przychodzą nam do głowy skojarzenia z drogimi hotelami, kurortami itp. Jednym z takich miasteczek jest na przykład Vence, w okolicach którego jednak są fajne małe miasteczka, w których jest równie pięknie, jeśli nie bardziej. Turyści jednak preferują Vence prawdopodobnie przez wygodę, bo jeśli to jest większe miasteczko, to łatwiej tez jet o hotel, a klimat też jest fajny. Vence to miasteczko, w okolicach którego pełno jest drzewek z rosnącymi na nich pomarańczami, piniami. Wszędobylskie są osławione prowansalskie typowo kwiaty, które kobiety tam uprawiają ze szczególną sympatią. Zresztą kwiaty w takim oświetleniu wyglądają wyjątkowo i dobrze się rozwijają. Jak przystało na południową Francję, w Vence jest mnóstwo bogatych willi, niezłych domów, mieszkają tam raczej ludzie, których stać rzeczywiście na wygórowane działki w tym terenie. Pomiędzy tym przepychem lazurowego wybrzeża przykuwają uwagę zabytkowe, średniowieczne zabytki.

Jest to bardzo atrakcyjny teren dla turystów. Niektóre miasteczka słynne są wręcz z upraw kwiatów. Kwiaty te sprzedawane są później w całym kraju, a także wyjeżdżają poza kraj. Dlatego tereny położone tam są takie piękne. Niektóre miasteczka są znane z produkcji kosmetyków robionych właśnie tychże roślin, ziół, kwiatków. Na przykład Grasse lub Vichy. Tworzono tam środki do pielęgnacji ciała na bazie naturalnych produktów już od czasów średniowiecznych. Tak dużo kwiatów tam uprawia się, bo jest odpowiednia wilgotność i dużo słońca, które przygrzewając pozwala na rozrost najbardziej nawet delikatnych kwiatów.


Tagi: rośliny, turystyka, hodowla
Katalog podstron