Polany - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Polany

Spacer rozpoczynamy przy dworcu PKP Ustroń Polana. Stąd zielony szlak poprowadzi nas na Orłową. Droga na ten szczyt zajmie nam oko. 1h 45 min. Po przejściu przejazdu kolejowego musimy iść poboczem drogi, aby po chwili skręcić w lewo, a następnie idziemy wzdłuż zabudowań. Gdy będziemy mijać ostatnie budynki ścieżka będzie się zwężała i prowadziła pod górkę. Za plecami będziemy mieć piękną panoramę Wielkiej Czantorii. Najpierw ścieżka będzie wiodła przez łąkę, aby później zaprowadzić nas w las. Trasa będzie prowadziła pod górę do momentu wejścia na szczyt Palenicy. Dalej droga będzie już bardzo płaska. W czasie tej wędrówki warto się rozglądać, gdyż ze wszystkich stron są piękne widoki na Beskid Śląski. Po ok. półtorej godzinie spaceru dotrzemy do niebieskiego szlaku i skręcamy w lewo, a następnie idziemy w dół w kierunku Równicy. Ta trasa wiedzie przez liściasty las aż do szczytu Beskidku. Do Równicy będziemy szli cały czas grzbietem, więc o stromych podejściach możemy na szczęście zapomnieć. Na Równicy będziemy za ok. 1h 30 min. Do schroniska na Równicy można też dojechać asfaltową drogą z centrum miasta. Z Równicy wracamy do Ustronia Plany czerwonym szlakiem prowadzącym za drogą asfaltową

Wędrówkę rozpoczynamy na przystanku autobusowym Szczyrk UM, gdzie przebiega niebieski szlak. Stamtąd idziemy najpierw główną drogą, a potem skręcamy w lewo i idziemy między zabudowaniami pod górę. Ta trasa cały czas idzie w górę i przecina ją trasa kolejki linowej na Skrzyczne. Po godzinnym spacerze będziemy już na Hali Jaworzyny, gdzie nasz szlak skrzyżuje się z zielonym szlakiem i dalej oba idą w jednym kierunku na szczyt Skrzycznego. Droga na sam szczyt zajmie nam ok. 2,5 godziny. Tam jest schronisko, skąd można podziwiać przepiękne widoki na szczyt Pilska i Babiej Góry. Ze szczytu widać też przepiękną panoramę całego Jeziora Żywieckiego. Ze Skrzycznego można przejść na Baranią Górę lub w rejon Malinowskiej Skały. My natomiast idziemy właśnie w stronę Malinowskiej Skały, gdzie znajduje się kolejny punkt widokowy, więc kierujemy się szlakiem zielonym. Przy schronisku odbijamy w prawo i przechodzimy przez Małe Skrzyczne, a stamtąd już około godzina drogi na Malinowską Skałę. Stamtąd szlakiem czerwonym idziemy na szczyt Malinowej. Tu kolejne wspaniałe widoki. Tutaj wstępujemy na szlak czerwony prowadzący na przełęcz Salmopolską przełęcz Karkoszczonkę. Spacer do przełęczy Salmopolskiej zajmie nam ok. 1,5 godziny, natomiast całą trasę pokonamy w ok. 5 godzin.

Szlak Na Stożek ma swój początek przy stacji PKP w Wiśle Dziechcince. Z tego miejsca należy iść szlakiem niebieskim wychodząc ze stacji w prawo. Za wiaduktem kolejowym odbijać będziemy w lewo i przechodzimy pod wiaduktem, gdzie nagle zaczyna się wspinaczka. Po jakiś 5 minutach będziemy mieć przed sobą wspaniały widok na dolinę Wisły. Dalej szlak prowadzi wśród zabudowań drogą asfaltową. Po ok. 25 minutach będziemy już w pobliżu lasu, gdzie droga zamieni się w kamienistą ścieżkę. Od tego miejsca będziemy wędrować ok. 1 godzinę do schroniska. W międzyczasie mijać będziemy granicę państwa, a do naszego szlaku dołączą jeszcze czerwone znaki. Schodząc w dół zauważymy szczyt o kształcie ściętego stożka, to będzie właśnie punkt docelowy naszej wędrówki czyli szczyt Stożka. W sumie całe podejście powinno zając ok. 2,5 godziny. Z polany obok schroniska podziwiamy panoramę Beskidów aż po Pilsko i Babią Górę. Jeśli niebo będzie czyste może uda nam się obejrzeć szczyty Tatr. Trasa powrotna wiodła będzie od schroniska żółtymi znakami w kierunki Wisły Dziechcinki ostro w dół przez las, skąd jeszcze będziemy mogli popatrzeć na Skrzyczne. Przejście całej trasy zajmie nam ok. 5 godzin.


Tagi: góry, szczyt, szlak
Katalog podstron