Zabytków dużo, ale... - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Zabytków dużo, ale...

Turystyka Nie ma jak to dworce – te najczęściej w naszym kraju zbudowane były jeszcze przed II Wojną Światową. Dziś są to obiekty zabytkowe, o które jeśli zadbać, mogłyby być nie lada turystyczną atrakcją. Ale póki co wszyscy wielu o olbrzymich problemach Polskich Kolei Państwowych. Wszystkie spółki są bliskie bankructwu,a o przewoźnikach mamy najgorsze zdanie. Skoro unikamy kolejowych podroży, to i kasy PKP świeca pustkami, nie ma więc funduszy na remonty wspomnianych dworców. Nie jest dla nikogo z nas żadną tajemnicą, ze turyści i podróżni źle czują się w we wnętrzu budynków dworcowych. Te są najczęściej zimne, brudne, niekiedy wręcz woda kapie z sufitów. W takich warunkach na pociąg czekać się nie da. Nie mniej czasami warto wejść do środka, nie po to, by kupić bilet i wyruszyć w podróż, ale żeby obejrzeć dworcowa budowlę. Wiele tych budynków cechuje się niezwykłą wręcz architekturą, niespotykaną nigdzie indziej na świecie. Za przykład może uchodzić chociażby wrocławski Dworzec Główny, który jest wizytówką tego miasta.

Fani budowli o charakterze fortyfikacyjnym także nie będą narzekać na brak miejsc, które warto poznać. Często są to znane miejsca na mapie turystycznej naszego kraju, czasami się jednak zdarza, że to obiekty niezwykle zajmujące, ale zapomniane i mało eksponowane. Za takie można uznać dziewiętnastowieczne budowle na wyspie Wolin. Świnoujście jest nam doskonale znane jako miejscowość uzdrowiskowa, jako miejsce, w którym można odpoczywać na wspaniałych, nadmorskich kąpieliskach. W sezonie letnim do tej miejscowości zjeżdżają się tysiące turystów pragnących spędzić wakacje nad Bałtykiem. Świnoujście jest o tyle atrakcyjnym miastem, bo prócz ładnych plaż posiada wiele zajmujących zabytków.

Pamiętajmy bowiem, że przed II Wojną Światową był to ważny strategicznie port. Będący w posiadaniu Prus, a później Niemiec stanowił ważny element linii obronnej na nabrzeżu bałtyckim. W tym miejscu istniała przystań U-Bootów, które stacjonowały na morzu Bałtyckim i które brały udział w działaniach wojennych w latach 1939-45. Stąd też do Trójmiasta wypłynął Schlezwig Holstein, który rozpoczął II Wojnę Światową. Dziś można zwiedzać dwa forty – Zachodni i Wschodni, broniące wówczas u ujścia Świny portu. W koszarach tych stacjonowały swego czasu liczne wojska pruskie i niemieckie podczas obu wojen światowych. Same świnoujskie obiekty nie są jednak tak bardzo rozpracowane, wielu wczasowiczów omija nie nie mając świadomości, jaki to wielkie skarb z punktu widzenia historii. W tym wszystkim można tez wiele dyskutować o samej dbałości o zabytki w Polsce. Oczywiście mamy kilka miejscowości, to znane miejsca i je promujemy wobec turystów z innych krajów. Największe perełki jednak często nie mają dobrego marketingu i niekiedy nawet popadają w ruinę. To pałace, dworki, zamczyska i wiele innych. Dlatego też wszystko, co warto obejrzeć oglądać powinniśmy teraz, bo nie wiadomo, co z tymi obiektami będzie za kilka, czy też kilkanaście lat. Być może nie będzie okazji, by podziwiać dziś znane miejsca.


Tagi: wojna, morze, obiekty
Katalog podstron