Zobaczyć stolice europejskie - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Zobaczyć stolice europejskie

Turystyka Współcześni globtroterzy szukają rozmaitych pomysłów na swoje wymarzone wakacje. Jedni chcą od razu ruszać na wyprawę dookoła świata, inni wolą znane miejsca, te, które przyprawiają o dreszcze emocji od dziesiątek lat. Mowa tu o wszystkich stolicach europejskich krajów, od dalekiej Moskwy i Stambułu po Lizbonę i Reykjavik. Wiele tych miast można odwiedzać dość swobodnie, nawet wybierając się na samochodowa wycieczkę po Starym Kontynencie. Niektóre będą jednak wymagały większych zabiegów turystycznych, bo choćby nie wiem, jak byśmy się starali, to autem tam nie dojedziemy – czeka nas albo lot samolotem, albo rejs promem. Tak jest chociażby w przypadku Islandii i jej Reykjaviku.

Znane miejsca kuszą, fascynują, intrygują. Bo jak znane, to znane i polecane. Z tym że nawet w tych odkrytych i popularnych miejscach zawsze znajdzie się jakaś tajemnica czekająca właśnie na nas. Jakiś drobny element infrastruktury, mała budowla, dzieło sztuki, które to właśnie nas najbardziej urzeknie i oczaruje. Europejskie stolice państwo tylko czekają na nas. W tym wszystkim nasze warszawa prezentuje się dość mizernie. Może to i miasto, w którym możne nieco pozwiedzać, wszak przedwojennych budowli jest w niej niemało. Ale sama Warszawa to miasto stosunkowo zaniedbane, brzydkie – i według wielu – brzydko pachnące. Nie mniej to stolica i wiele firm ciągnie właśnie do tego miejsca, bo tak trzeba.

Ale nas jako turystów miejscowość ta zupełnie ie rajcuje. Niewiele dalej mamy do krajów byłego Związku Radzieckiego, ich stolice, takie jak: Wilno, Lwów, Mińsk, Ryga. Tallin, Kiszyniów to metropolie znacznie się różniące od naszych, polskich miast. Są to miasta posiadające zgoła odmienną architekturę, wspaniałe – stare kamienice, obiekty sakralne prawosławia. To także stare miasta, ratusze – ech, wymieniać można by dziesiątkami. To także zupełnie inna kultura, też wprawdzie słowiańska, ale jakże bardzo różna od naszej. W punktu widzenia wiekowych zabytków na pewno do gustu przypadnie nam Rzym – stolica niegdyś ogromnego imperium, a także Ateny, o których mówi się jako o kolebce naszego życia, czyli filozofii, sztuce i naukach. Obok tego na pewno niezwykle interesująca stolica będzie dla nam Madryt, w którym można odnaleźć wiele elementów architektury Maurów. W Stambule z kolei odnajdziemy dużo orientalnych akcentów, które będą nas przyprawiały o dreszcze emocji. Jeśli mówimy o klasycznych miastach, które od setek lat są niezwykle ważne dla naszego kontynentu, to nie może zabraknąć tu miejsca dla Paryża, Wiednia i Londynu. Dla fanów ciekawej, mniej znanej architektury i urbanistyki szczególnie polecamy wycieczki do Sztokholmu, Oslo i Helsinek. Z kolei jeśli mowa o surowości i potędze, to wyprawa do Moskwy będzie strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Do tego wszystkiego na naszej turystycznej trasie powinny się znaleźć takie miasta jak: Zagrzeb, Sarajewo, Berno, Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Praga, Lizbona Dublin, Rotterdam, Bruksela. To miejsca, które warto poznać i utrwalić w swych wspomnieniach.


Tagi: stolica, moskwa, emocje
Katalog podstron