Zycie codzienne - Podróże i Zwiedzanie | grandmet-wloclawek.pl

Zycie codzienne

Turystyka Naszą znajomość życia codziennego w starożytnym Egipcie zawdzięczamy głównie malowidłom i przedmiotom codziennego użytku zachowanych w grobowcach. Dzięki nim wiemy, w co się ubierali, co jedli, jakie prace wykonywali i jak spędzali wolny czas. Starożytni Egipcjanie nosili spódniczki, suknie, szaty z białego lnu. Na stopy zakładali trzcinowe trzewiki. Bogaci nosili eleganckie nakrycia głowy i peruki. Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubili się malować. Wargi i policzki malowali szminką z czerwonej ochry, a oczy szminką czarną lub zieloną. Włosy farbowali henną, która stosowana jest do dziś. Dzieci egipskie bawiły się różnymi zabawkami: grzechotkami, lalkami, piłkami, bakami i drewnianymi zwierzętami. Hodowały także psy, koty, ptaki i małpy. Popularna była gra planszowa zwana Senet, do które używało się kostki i pionków. W grobie Tutenchamona znaleziono cztery plansze do gry, po to by król nie nudził się w zaświatach. Jak widać wiara starożytnych Egipcjan odgrywała ogromne znaczenie w życiu codziennym.

Wagi i miary

Starożytni Egipcjanie byli wspaniałymi matematykami, inżynierami i uczonymi. Stworzyli rozwinięty system liczenia i mierzenia. Jako ludzie praktyczni wykorzystywali swoją wiedzę w budownictwie i miernictwie. Niektóre ich wynalazki znalazły zastosowanie nie tylko w Egipcie. Należały do nich nilometry do określania poziomu wód Nilu. Inne przetrwały i wywarły wpływ na inne cywilizacje. Starożytni Egipcjanie posługiwali się geometrią przy wytyczaniu granic pól zmywanych, co roku przez wody powodziowe. Dokładne obliczenia miały także kluczowe znaczenie przy budowie piramidy. Podstawą Wielkiej Piramidy był kwadrat, którego kąty zostały obliczone z dokładnością do ułamka stopnia. Egipcjanie tworzyli miary opierając się na długościach ludzkiego ciała. Długość mierzyli w łokciach. Najstarszymi znanymi zegarami były zegary słoneczne wynalezione w Egipcie 4000 lat temu. Około 1500 roku p.n.e. pojawiły się zegary wodne, pozwalające mierzyć czas upływem wody.

Pismo i malarstwo

Pismo powstało około 5500 lat temu w starożytnym Sumerze. Wkrótce także Egipcjanie stworzyli własny system zapisywania. Były to znaki obrazkowe zwane hieroglifami. Oznaczały one zarówno określone przedmioty, jak i dźwięki. Teraz Egipcjanie mogli zapisywać swoją historię, idee i robić dokładne notatki. Był to milowy krok w rozwoju egipskiej cywilizacji. Hieroglify były skomplikowane w zapisie. Wyszkoleni pisarze, nazywani skrybami, spędzali całe lata na nauce pisania i czytania. Ich umiejętności ceniono wysoko, toteż wielu skrybów osiągnęło wysoką pozycję. Starożytni Egipcjanie pisali na papirusie, robionym z trzcin rosnących nad Nilem. Od niego pochodzi słowo „papier”. Egipscy artyści zajmowali się głównie zdobieniem ścian świątyń i grobowców. Najpierw ścianę pokrywali tynkiem, a następnie szkicowali czerwonym kolorem kontury, które wypełniali barwną plamą i malowali detale. Postacie przedstawiano najczęściej w profilu, w ich najszerszej płaszczyźnie.


Tagi: egipt, zegar, system
Katalog podstron